Sergei lugu

Peale tööpäeva sai Sergei võõralt numbrilt kõne. „Võtsin selle kõne vastu ja helistaja tutvustas end Google’i turvaosakonna esindajana. Ta selgitas, et minu Google’i kontole üritati sisse murda ja probleem peitub minu telefonis. Kohe tehti ka ettepanek tõmmata telefoni kaitseprogramm. Mind juhendati selle alla laadimisel, see aga ei õnnestunud, kuna mu mobiiltelefon seda programmi ei toeta,“ kirjeldab Sergei, kuidas kelmid temale lähenesid.

Peagi helistati mehele ka väidetavalt kodupangast. „Helistajaks oli naisterahvas, kes rääkis mulle, et minu pangakonto vastu tuntakse huvi välisriigist. Ka küsis pangatöötaja, kas ma tunnen kedagi Andrei nimelist inimest, kes töötab samas pangas,“ rääkis Sergei. „Ma vastasin, et ei tunne. Pangatöötaja kirjeldas, kuidas Andrei müüs minu andmeid teistele inimestele ning palus abi Andrei ja teiste kelmide tabamisel,“ ütles Sergei. Mees kaasati nagu põnevusfilmi, suurest salaoperatsioonist kelmide tabamiseks ei tohtinud ta kellegagi rääkida ja koostöö korral lubati erinevaid preemiaid pangalt.

Mõni aeg hiljem helistas Sergeile väidetav politsei julgeolekuosakonna töötaja, kes jättis mulje, et võtab samuti osa salaoperatsioonist. Peale suhtlust „politseiga“ helistati uuesti „pangast“. „Pangatöötaja tutvustas end Kaidina ja palus suhtlust jätkata Viberis. Kõik edasised kõned, sõnumid ja dokumentide saatmised toimusid seal,“ selgitas Sergei.

Salaoperatsioon kelmide tabamiseks käivitus ja Sergei sammus järgmisel päeval oma kodupanka. „Mulle öeldi, et enne panka minekut pean kõik kontaktid telefonist kustutama ja ma küsisin, miks. Nad vastasid, et pangatöötajad võivad seda kontrollida. Ka juhendati, kuidas pean pangas käituma, et endale mitte tähelepanu tõmmata. Rõhutati, et panga poolt antud paberitele jätaksin enda sõrmejäljed, mida on vaja edasises uurimises,“ lisas ta.

Mees võttis pangast välja 10 000 eurot, lahkus kontorist ja jäi ootama uusi juhtnööre. „Peagi helistas taas väidetav pangatöötaja ja palus minna sularahaga Tallinnas asuva kaubanduskeskuse juurde, kuhu tullakse rahale järgi. Mulle lubati panga poolt paberil garantiikirju, mille alusel saan hiljem oma raha tagasi. Möödus mõni minut ja minu juurde sammus väidetavalt operatsioonis osalev salapolitseinik, kellele andsin sularaha ja vastu sain mapi sees garantiikirjad,“ kirjeldas Sergei. „Jõudsin koju, kui helistas väidetav politseitöötaja, kellega olin just kohtunud. Ta rääkis, et tal on häid uudiseid. Nimelt on tuvastatud grupp, kes pettusi läbi viib. Ja kuna kuulati pealt ka kõnesid, siis selgus, et kahtlustatavaid on rohkem, kui algselt arvati. Väidetav politseinik ütles, et salaoperatsiooni teine tase on väga oluline ja selle lõpule viimiseks palus ta mul uuesti minna panka, et välja võtta veel 10 000 eurot. Halva uudisena ta ütles, et kohe ma raha tagasi ei saa, kuna kulub aega kinni peetud inimeste ülekuulamiseks,“ lisas lõpetuseks Sergei.

Siis sai mees aru, et asi ei tundu õige. Ta helistas enda kodupanga numbrile, mille leidis internetist. Pank kinnitas, et taolist salaoperatsiooni ei toimu ja palus pöörduda mehel päris politsei poole, kuna ta on sattunud kelmide ohvriks.

Sergeile tekitati kahju 10 000 eurot.

Vaata kindlaid ohumärke,
et tunda ära petturid.