Toomase lugu

Toomas on palgatöö kõrvalt ka väikeettevõtja, kes oli mitmeaastase töörügamise kõrvalt raha säästnud. Nüüd tekkis tal huvi investeerimise vastu, sest sellest oli viimasel ajal palju nii meedias kui sõprade seas juttu olnud. Ta lootis, et sel viisil on võimalik kiiremini raha teenida ja ühel päeval palgatööst loobuda. Mõte liikus nii aktsiate, valuutakauplemise kui krüptovarade suunas.

Ühel päeval helistas Toomasele tundmatu mees, kes tutvustas end suure rahvusvahelise privat equity firma investeerimisnõustajana. Ta lubas eksklusiivset võimalust investeerida hübriidinstrumenti, krüptosse ja tõotas lühikese ajaga kuni 200%-list tulu, kuna tulemas on olulised uudised, mis antud vara väärtust kiiresti kasvatavad. Teised investeerijad olevat juba oma vara sel moel kasvatanud mõne nädalaga lausa 40%. Jutt oli veenev, seda enam, et helistaja näitas oma jutu illustreerimiseks ka ühel veebilehel graafikuid. Toomasele tundus see pakkumine ahvatlev.

Koos „nõustajaga” avatigi veebikonto, mille kaudu saadeti vajalikud dokumendid ning otsustati alustada väikselt, 100-eurose investeeringuga. See tundus turvaline summa, mille kaotamisest poleks Toomasel väga kahju olnud. Platvormi veebileht nägi välja igati korralik, seal oli palju sisulist juttu rahast ja investeerimisest, fotod edukatest investoritest ning lood neist, kes olid väidetavalt selle portaali kaudu oma vara kasvatanud. See kõik andis Toomasele veel rohkem motivatsiooni platvormi kaudu investeerida. Tema rõõmuks oli järgmiseks päevaks tootlus juba ligi 10% ja neli päeva hiljem oli kontol olevate vahendite väärtus kasvanud juba 148 euroni.

Kui nõustaja talle taas helistas, siis oli Toomas valmis oma investeeringut suurendama. Kolme kuu jooksul kandis Toomas “investeerimiskontole” ligi 100 000 eurot, mis kasvas 350 000 euroni. Nüüd otsustas Toomas oma algselt investeeritud 100 000 eurot välja võtta ja ülejäänud raha kasvama jätta. Kui veebilehel väljamakse tegemine kohe ei õnnestunud, võttis ta ise ühendust talle varem helistanud nõustajaga, kes selgitas, et Toomasel tuleb tasuda 20% tulumaks, mida ei saa kontolt võtta, vaid tuleb tasuda eraldi. Toomas maksiski esitatud arve alusel 20 000 €, mille ta võttis pangast tarbimislaenuna. Investeerimiskontolt lubati talle 100 000 € üle kanda järgmisel päeval peale tulumaksu tasumist.

Järgmisel päeval raha aga ei laekunud ning tema ligipääs investeerimiskontole hoopis blokeeriti. Toomas muutus murelikuks ja rääkis juhtunust elukaaslasega. Asja arutades tekkis mõlemal kahtlus, et tegu on pettusega. Internetis surfamine süvendas kahtlusi ning Toomas kirjutas juhtunu kohta politseile avalduse.

Paar nädalat hiljem võttis Toomasega telefoni teel ühendust inimene, kes tutvustas end eradetektiivina. Ta oli kursis Toomase konto blokeerimisega ja teatas, et raha on leitud. Oma töötasuks soovis ta 10% „leitud” rahast. Raha oli väidetavalt vahekontol külmutatud. Toomasel oli „investeerimiskontol” juba 350 000 €, seega pidi ta maksma 35 000 €. Ta laenas selle summa sugulaselt, politseid ta seekord aga ei teavitanud.

Oma raha tagasi oodates nägi Toomas ehmatusega, kuidas varem koostööaldis “eradetektiiv” ei vastanud enam tema kirjadele ega kõnedele. Mõne päeva pärast ei olnud “detektiivi” telefon sootuks kättesaadav. Nüüd sai Toomas lõplikult aru, et tegemist oli mastaapse pettusega. Toomas jäi ilma kõikidest oma säästudest ning maksab tekkinud võlgu veel mitu aastat.

Vaata kindlaid ohumärke,
et tunda ära petturid.